רוצה לדעת מה יש להציע לך

לפתיחת שנה?

פנה אלי

מוזיאון יד לשריון

 

מוזיאון השריון מציג בפני המבקרים תמצית מפוארת של מורשת השריון מאז קום המדינה - הישגים טכנולוגיים של חיל השריון, תערוכת מורשת השריון והוויה ציונית המייחדת אתרים לאומיים. מכל רחבי העולם פוקדים את האתר גם בוני דגמים ואחרים, המתעניינים בתחומי שריון. הם רואים באתר זה את המילה האחרונה בתחום יישומי הטכנולוגיה בתחום השריון.
המוזיאון נושא אופי אוניברסלי למרות הדגש הלאומי; במוזיאון תערוכת דגמים בינלאומית של למעלה מ-160 טנקים וכלי רכב קרבי משוריין (רק"ם) אחרים מכל צבאות העולם, מאז השתתפותו של הטנק במלחמת העולם הראשונה. במוזיאון אפשר ללמוד גם על התפתחות כלי הרכב המשוריינים והתפתחות הלוחמה המשוריינת מתקופת הפרעונים ועד ימינו.
תערוכת כלי הרק"ם הפרוסים באתר, כוללת גם טנקים, שהגיעו לידינו כטנקי-שלל או בעקבות עסקות-חליפין בינלאומיות.
מכל רחבי העולם פוקדים את האתר בוני דגמים ואחרים, המתעניינים בשריון. עבורם אתר יד לשריון הוא המילה האחרונה בתחום יישומי הטכנולוגיה בשריון, והם נעזרים בו לקידום ידיעותיהם. לרשותם עומד גם מרכז מידע לטרון, הכולל מידע רב בנושא וכן חנות המזכרות שאפשר לרכוש בה דגמים חדשים וספרות מקצועית.
בתי ספר יסודיים
בסיס: הדרכה מותאמת-גיל ברחבי האתר בהדרכת חיילים או חיילות שהוכשרו להדרכה - שעה וחצי.
מומלץ: טקס הנצחה מותאם-גיל מול כותל השמות בהנחיית חיילים או חיילות שריון - רבע שעה.
פעילויות לבחירה:
א. בעקבות לוחמי תש"ח במאבק על הדרך לירושלים - מסלול בראי ההיסטוריה בפארק קנדה. כחלופה אפשר לבחור מסלול בנושא קרבות יהודה המכבי - אפשרות לשעתיים, שלוש, או ארבע שעות.
ב. "מחפשים את השריון" או "מונופלמ"ח" - הפעלה חווייתית-לימודית המשלבת משחקי אתגר ומשימות קבוצתיות - שעתיים.
ג. בעקבות ממצאים ארכיאולוגיים - פעילות לימודית חווייתית בפארק העוצבות באמצעות משחקי אתגר - שעתיים.
ד. מורשת וצפרות - פעילות לימודית חווייתית הכוללת למידה על תופעת נדידת הציפורים, בשיתוף המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון - אפשרות לשעתיים, שלוש, או ארבע שעות.
סה"כ זמן נדרש - שעה ו-45 דקות.
מוזיאון יד לשריון
חטיבות ביניים
בסיס: סיור מותאם-גיל ברחבי האתר בהדרכת חיילים או חיילות שהוכשרו להדרכה - שעה וחצי.
ניתן להרחיב את הסיור בדגש "קרבות לטרון" או "התפתחות חיל השריון בצה"ל" - חצי שעה.
מומלץ: טקס הנצחה מותאם-גיל מול כותל השמות בהנחיית חיילים או חיילות שריון - רבע שעה.
פעילויות לבחירה:
א. "המאבק על הדרך לירושלים במלחמת העצמאות" - סיור הנערך ברכב וברגל העובר בדרך בורמה, הקסטל, הר ההגנה, בית הקברות של חטיבת הראל בקיבוץ קריית ענבים, הר אדר, שמורת המסרק ושלוחת שיירות - אפשרות לארבע, חמש, או שש שעות.
ב. "בעקבות ההתיישבות" - סיור ברכב וברגל להיכרות עם ההתיישבות מתחילת המאה העשרים ועד אמצעיתה - מושבות, חוות חקלאיות, קיבוצים ומושבים. הסיור מתחיל בטיול ברחובות המושבה מזכרת בתיה ועובר דרך קיבוץ משמר דוד, בית הרצל ביער חולדה וטיול רגלי מכפר אוריה לתרום - אפשרות לשלוש, ארבע וחצי, או שש שעות.
ג. "עמק איילון בתקופת המקרא" - סיור ברכב וברגל מתל איילון לתל גזר הכולל: מסלול בעקבות החשמונאים בעמק איילון, מקברות המכבים לאמעוס ובנוסף מסלול בעקבות השופט שמשון הגיבור, ממצפה אשתאול לקיבוץ צרעה דרך "דרך הפסלים" - אפשרות לשלוש, ארבע וחצי, או שש שעות.
ד. בעקבות ממצאים ארכיאולוגיים - פעילות לימודית חווייתית בפארק העוצבות באמצעות משחקי אתגר - שעתיים.
פעילות רב יומית:
אפשר לשלב מספר מהפעילויות האלה לפעילות רב יומית המתאימה לתכנית משרד החינוך ללימודי של"ח וידיעת הארץ. "גיחת טבע" כזו תכלול, בנוסף לסיורים שתבחרו, גם לימוד מעשי של מיומנויות השדה ולינה בתנאי שדה במה"ד של"ח לטרון: בניית אוהלים, בישולי שדה ופעילות לילה.
אפשר להרחיב את הסיור בדגש על "קרבות לטרון" או "התפתחות חיל השריון בצה"ל" - חצי שעה.
סה"כ זמן נדרש - שעה ו-45 דקות.
מוזיאון יד לשריון
תיכונים
בסיס: סיור מותאם-גיל ברחבי האתר בהדרכת חיילים מדריכים - שעה וחצי.
אפשר להרחיב את הסיור בדגש "קרבות לטרון" או "התפתחות חיל השריון בצה"ל" - חצי שעה.
מומלץ: טקס הנצחה מותאם-גיל מול כותל השמות בהנחיית חיילי שריון - רבע שעה.
פעילויות לבחירה:
א. "המאבק על הדרך לירושלים במלחמת העצמאות" - סיור הנערך ברכב וברגל ועובר בדרך בורמה, הקסטל, הר ההגנה, בית הקברות של חטיבת הראל בקיבוץ קריית ענבים, הר אדר, שמורת המסרק ושלוחת שיירות - אפשרות לארבע, חמש, או שש שעות.
ב. "בעקבות לוחמים" - הפעילות משלבת את כל המסלולים הבאים: בעקבות הפלמ"ח משמורת המסרק לאנדרטת גח"ל; בעקבות חטיבה 7 ממצפה הראל ללטרון - דרך בורמה; בצעדיו של אריק שרון ולוחמי אלכסנדרוני - מלטרון לנחשון; שחזור קרבות תש"ח באזור לטרון - ארבע, חמש או שש שעות.
ג. "בעקבות ההתיישבות" - סיור ברכב וברגל להיכרות עם ההתיישבות מתחילת המאה העשרים ועד אמצעיתה - מושבות, חוות חקלאיות, קיבוצים ומושבים. הסיור מתחיל בטיול ברחובות המושבה מזכרת בתיה ועובר דרך קיבוץ משמר דוד, בית הרצל ביער חולדה וטיול רגלי מכפר אוריה לתרום - אפשרות לשלוש, ארבע וחצי, או שש שעות.
ד. באפשרותנו להציע מרצים במגוון רחב של נושאים כגון: מנהיגות חברתית ולאומית, סיפורי מורשת קרב ועוד - שעה וחצי.
ה. "ארכיאולוגיה, טבע ואתגר" - פעילות לימודית חווייתית בפארק העוצבות המשלבת משחקי אתגר ומסע בעקבות האוגדות הלוחמות של השריון - שעתיים, שלוש, או ארבע שעות.
פעילות רב יומית:
אפשר לשלב מספר מהפעילויות האלה לפעילות רב יומית המתאימה לתוכנית משרד החינוך ללימודי של"ח וידיעת הארץ. "גיחת טבע" כזו תכלול, בנוסף לסיורים שתבחרו, גם לימוד מעשי של מיומנויות השדה ולינה בתנאי שדה במה"ד של"ח לטרון: בניית אוהלים, בישולי שדה ופעילות לילה.
אפשר להרחיב את הסיור בדגש על "קרבות לטרון" או "התפתחות חיל השריון בצה"ל" - חצי שעה.
סה"כ זמן נדרש - שעה ו-45 דקות.
מוזיאון יד לשריון
הדרכה באתר
ההדרכה ביד לשריון נעשית על ידי חיילות וחיילים המעבירים את התוכן והסגנון בהתאמה לגיל התלמידים, ובהתאם לסוג המבקרים. ההדרכה אפשרית מלבד בעברית גם באנגלית, ברוסית, בספרדית ובצרפתית (בהתאם ליכולת המדריכים). הסיור נמשך כשעה וחצי כולל הצפייה במיצג מרשים המוקרן על גבי תשעה מסכים.
במהלך הסיור ניתנת סקירה של אזור לטרון לאורך הדורות מאז ימי התנ"ך, עבור דרך המכבים, הצלבנים, הטורקים והבריטים ועד לקרבות על הדרך לירושלים בתש"ח (1948), כיבוש לטרון במלחמת ששת הימים והבנייה החדשה באזור.
אנו מעודדים כל קבוצה המבקרת באתר גם לקיים טקס הנחת זר למרגלות כותל השמות הנושא את שמות חללי השריון. הטקס מונחה על ידי חיילים ונמשך כרבע שעה.
מוזיאון יד לשריון
תנועות נוער
מחנות קיץ
מתקני מה"ד של"ח ומתחם פארק העוצבות הצמודים ליד לשריון מתאימים לקיום מחנות קיץ. יתרונות: יופיו, ערכו ההיסטורי ומיקומו המרכזי של האזור.
ערבי דרגה
מה"ד של"ח יד לשריון יכול לסייע לכם לתכנן פעילות סוף שבוע הכוללת טקסי אש, בוחן דרגה ועוד.
קורסי מד"צים (מדריכי צוות)
אתר יד לשריון מציע לכם כר נרחב לפעילות מנהיגים צעירים באתר ומחוצה לו, כולל אכסניה מודרנית וכיתות לימוד בקרית החינוך הצמודה לאתר.